Få saker gratis: Dentally tror inte på sina eltandborstar
- Hej jag söker Maggan Eriksson.
- Säljer du nåt?
- Nej, jag har några frågor
- Marknadsundersökning?
- Njae, jag ringer från ett företag som heter Dentally. Jag kan erbjuda dig en kostnadsfri eltandborste om du besvarar några frågor om tandvård. Det är vår senaste och bästa modell.
- Jaha, och så ska jag betala frakt och expeditionsavgift och..
- Nejdå, den är kostnadsfri, vi står för frakt och expeditionsavgift.
- OK!
- ….standardfrågor om tandborstning, tandtråd, eltandbortning….
- OK, och adressen stämmer, Postgatan 12 i Hägersten?
- Japp
- Är det så att ni är fler i hushållet? För då har jag faktiskt möjlighet att skicka TVÅ stycken, så båda kan prova den. Jaha, då skickar jag dem till Hägersten då.
- Så bra. Tack och hej.
- Vänta lite.. Vet du hur ofta man ska byta borsthuvud på den?
- Japp, samma som vanliga tandborstar, var tredje månad, och det finns företag som har prenumerationer på dem så att man får nya fyra gånger om året.
- Precis!
- Och ni har naturligtvis inte samma borsttyp, så man kan inte köpa nåt annat märke?
- Mm.
- Tack, men jag nöjer mig med två gratis eltandborstar.
- Nja, vi vill ju att ni ska kunna använda tandborsten, och då behöver ni ju.. Och de är bättre, och vi är billigast, och..
- Du berättade ju att det medföljer ett borsthuvud i varje förpackning? Då kan vi prova ut dem i lugn oc h ro. I tre månader. Om er tandborste är så bra som ni säger, blir jag övertygad och köper fler. Det blir väl bra?
- Nä, jag kan inte skicka tandborsten om du inte tecknar ett abbonnemang..
- Nej tack, du lovade att jag skulle få tandborstarna gratis om jag svarade på frågorna. Jag har svarat.
- Jag har inte använt ordet gratis!!
- OK, vad sa du då?
- Kostnadsfri.
- OK, skicka inte en gratis tandborste då, skicka en kostnadsfri istället.
Lustigt nog kan han inte det…
Företaget säljer alltså tandborsthuvuden, man binder sig för fyra utskick gånger nån hundralapp, för att få en osedd apparat man inte får prova, och OM man öppnar förpackningen för att se vad det är, försvinner ångerrätten. Och den är för dålig för att de ska kunna lita på att en nöjd kund vill forstätta använda deras produkt frivilligt. De lovar något kostnadsfritt som man måste betala för. Men fulast av allt: De förnekar att det är säljsamtal..
- Du, du hette Jonas Johansson sa du? Kan du berätta vad ni har de här frågorna till? Det är inga verkliga frågor, eller hur? Ni sammanställer aldrig nåt resultat. Ni vill bara hålla folk kvar i luren. Ni lovar dem nåt i utbyte för en tjänst de utför. För då känner de att de redan fått den, och blir mer motiverade att köpa, för att inte förlora sin ”lön” för jobbet..
- Nä, det funkar inte så.
- Nähå?
- Nej, det är nästan inga som köper!
- Det här bryter mot reglerna om marknadsföring. Jag kommer anmäla det, och vill prata med din chef innan så hen kan ge sin syn på saken.
Jonas lovar att jag ska nbli uppringd, efter visst motstånd. Chefen:
- Det är inte vi på Dentally som sköter försäljningen.. Jag kan inte ta ansvar för vad företaget som sköter försäljningen gör..
Jag hävdar att ingen annan än Dentally kan ha ansvar för vad de gör när de ringer upp och säger att de ringer från Dentally. Han lovar skicka ärendet vidare. Och för säkerhets skull lämnar man inte ut sin mejladress på hemsidan, bara ett telefonnummer till kundtjänst där man inte kan bli kopplad till någon ansvarig.
Vi får se hur kostnadsfria deras tandborstar blit till slut. Om de hör av sig? Inte så värst! Men de vet kanske inte vem de retat!
Mellanvärld svarade:
”Det är inte vi på Dentally som sköter försäljningen” det är ju rätt vanligt å anlita externa försäljare nuförtiden…
”Nä, jag kan inte skicka tandborsten om du inte tecknar ett abbonnemang” men då e det la inte ”kostnadsfritt”?
E inte gratis å kostnadsfri samma sak?
maj 9, 2010 at 1:56 f m. Direktlänk.
meknow svarade:
Exakt.
Man får inte använda ord som ”gratis” eller ”gåva” om man kräver en motprestation.
maj 9, 2010 at 3:26 f m. Direktlänk.
djungelsoda svarade:
”- Nej, det är nästan inga som köper!”
Hahahaha! ^^
maj 10, 2010 at 12:21 f m. Direktlänk.
meknow svarade:
Exakt! Så… oväntat!
jag har rätt stor glädje av mina försäljare. En hävdade bestämt att de där från ”mellanvästern” inte köpte hans uppslagsverk. Iran och de där länderna..
maj 10, 2010 at 12:38 f m. Direktlänk.
Mellanvärld svarade:
”mellanvästern”: ligger inte det i USA?
maj 10, 2010 at 10:27 f m. Direktlänk.
meknow svarade:
Precis. Mellanöstern är nåt helt annat än mellanvästern!
Jag skrev ett inlägg om det, för var så otroligt obildad, och det värsta var att det var hans företag som förklarat för honom att folk ”därifrån” inte köpte böcker, så han kunde skippa dörrar med konstiga namn: de hade ingen ”boktradition”!!!
Här satt vi och ristade runor medan epos diktades i böckernas länder, och karln har mage att säga nåt sånt…
Man tar sig för pannan.
maj 10, 2010 at 11:45 f m. Direktlänk.
Minou svarade:
Dentally ringer mig, till slut.
De kan ju inte rå för vad deras säljföretag gör för fel.
Och jag får ju förstå, att de har 20.000 kunder, och om alla de skulle kräva att den kostnadsfria tandborsten såldes utan abonnemang, det skulle ju inte funka ekonomiskt…
Jag håller fast vid min slutsats:
Ett företag som hävdar att de GER bort en av marknadens ”absolut bästa eltandborstar”, men som själva tror att de går i konkurs om folk inte redan från början binder sig att köpa fler borsthuvuden,
de MÅSTE väl vara övertygade om att deras borste inte övertygar en enda om att det alls är värt att köpa ett nytt borsthuvud. Dvs: den är dålig…
”Vi har inte råd att ge bort gratis det vi kallar gratis, förstår du väl?” är en fin tes jag ska komma ihåg till senare bruk!
Fortsättning, enligt representanten:
De ska få tag på säljare Jonas Johansson, och se om de kan få tag på en bandinspelning av vårt samtal:
De hävdar nämligen som alla andra telefonsäljföretag att ett muntligt avtal gäller och spelar därför in själva ”avtalsdelen”.
Jag hävdar också att deras muntliga avtal med mig (svara på frågorna så får du två tandborstar!) gäller.
Nu anser de att vi aldrig ingått ett ”avtal” eftersom jag motsatte mig att de efteråt la till nya villkor (abonnera!) och säljaren därmed inte fick avsluta ett tillägg.
Visst är det lustigt hur olika mycket muntliga avtal gäller, beroende på om de fått dig fast eller inte?
juni 3, 2010 at 11:16 f m. Direktlänk.
Ingela svarade:
Å, jag är så trött på telefonförsäljare, men går på nötar hela tiden! Jag behövde nytt batteri till eltandborsten, tänkte vad bra, en hel tandborste gratis! Sedan var borsthuvudena inte gratis, men jag tänkte att de brukar väl inte vara så billiga? Ifrågasatte dock för mig själv försäljarens metod, jag tror inte han sa hela sanningen före inspelningen och han pratade så fort under inspelningen att jag fick be honom backa flera gånger! Uppfattade ändå inte att jag ska betala allt i förskott!? Det känns som en lurig metod.
Jag hatar att bestämma mig per telefon, sedan blir jag trött på dem och övertalad, är väl alla säljares dröm! Dessutom ringer det sedan 10 ggr fler försäljare per dag efter ett ja-svar!! Min sambo blir galen, men han har också blivit lurad att köpa dåliga rakblad…
Nej, nu har jag bestämt mig! Inga fler direkt-köp! Skönt få läsa denna sida, tack!
juni 17, 2010 at 11:51 f m. Direktlänk.
janne svarade:
jag gick på dentallys erbjudande om ”gratis eltandborste” och fick 2 fakturor a 399,00 vilka jag inte tänker betala utan skickar tillbaks dessa
augusti 9, 2010 at 11:09 f m. Direktlänk.
Minou svarade:
Janne: problemet är att du gått in i ett avtal där du förbinder dig att betala för borsthuvudena. Det ÄR ett fult sätt att sälja saker, men likafullt lagligt..
augusti 9, 2010 at 12:25 e m. Direktlänk.
Åsa svarade:
Man har två veckors ångerrätt enligt distansköplagen. Står även på deras hemsida.
augusti 19, 2010 at 10:17 f m. Direktlänk.
Peter svarade:
Jag har också blivit lurat.
Dess värre fungerade eltandbörste de skcikade et par ggr sedan la av.
Ringde de och klagade, så skickade de en ny, men den fungerar inte heller.
Jag har idag suttit i telefon kö i minst 80 minuter och det är fortfarande 14 st före mig i kön.
Vad dum jag är för att bli så lätt lurad….
augusti 16, 2010 at 2:17 e m. Direktlänk.
Åsa svarade:
Råkade ut för samma sak, det ringde en försäljare och erbjöd mig en tandborste gratis. Frågade om man förband sig till nåt och då sa han att man måste köpa tre förpackningar med borsthuvuden för 133:- per paket helt fraktfritt, totalt 399:-. Ser sen på hemsidan att borstarna kostar 79:- plus postens avgift, det borde väl vara frakten, så fraktfritt är det ju inte alls??
När jag tvekade så säger han att jag kan få två tandborstar och jag frågar flera gånger om kostnaden och förvissar mig om att det bara kostar 399:-
Nu när jag fått tandborstarna så är det en räkning med varje tandborste på 399:- alltså blir den totala kostnaden 798:- i stället. Sen är det nån trygghetsförsäkring som kostar 162:- per tandborste om man inte ringer och säger bort den.
Dessutom lovade försäljaren att maila avtalet till mig, vilket han inte gjorde.
Nu har jag ringt och sagt att jag inte vill ha dom, det var bara att skicka tillbaka, tillsammans med fakturorna, kostar väl en 50-lapp i frakt, men det är det värt att slippa skiten.
Har även tidigare fått en tandborste därifrån, då var det inte nåt köptvång på borstar, men jag fick då borstar trots att jag sagt upp det, ringde och dom sa då att jag inte behövde betala för det var dom som gjort fel. Trots det får jag en påminnelse från ett annat företag som tagit över betalningen, fick sitta i telefonkö med både detta företag och dentally, men det löste sig. Sen fick jag ytterligare ett paket borsthuvuden….man undrar ju vad dom håller på med.
Aldrig mer, köper aldrig nåt via telefon, fattar inte varför jag lät mig luras.
augusti 19, 2010 at 10:15 f m. Direktlänk.
Kent svarade:
Fick för en tid sedan en kopia på en kreditupplysning, som företaget Dentally gjort genom företaget Sverigepremien AB. Jag har ALDRIG varit i kontakt med något av företagen, inte heller blivit uppringd av dom heller, då jag har NIXat min hemtelefon sedan 4 år bakåt.
Man hänvisas via kreditupplysningen till Sverigepremien AB, dom hänvisar vidare till Dentally och Dentally säger sig inte förstå någonting.
Här luktar det skumraskaffärer så det ryker… så en stor VARNING akta er för SVERIGEPREMIEN AB och DENTALLY här står inte allt rätt till.
Företag som tar upplysningar på vem som helst och dessa upplysningar kan ge kreditproblem…FY FAN…ett kreditföretag som samarbetar med dom är Creditsafe i Sverige AB.
februari 21, 2011 at 1:27 e m. Direktlänk.
kenneth anddersson svarade:
tillhör en av de lurade hur blir jag av med att få bortshuvuden till en tanborste som inte fungerar ??
mars 30, 2011 at 3:25 e m. Direktlänk.
Simon svarade:
Hej!
Företaget som sköter samtalen åt Dentally heter Sumo och verkar ifrån Malmö. De lurar ungdomar att ”provjobba” för dem helt gratis och efter en kort introduktion skickas de direkt på att ringa kunder utan någon utbildning eller kunskap, de får ett säljmanus. Inte konstigt att misstag sker och tycker detta är väldigt lågt.
maj 24, 2011 at 7:10 e m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Råkat ut för samma lurendrejare. Efter 3 månaders tystnad har dom börjat skicka tandborsthuvuden igen FAST jag sa upp mig nästan omedelbart efter att jag provat denna värdelösa plastbit som dom kallar eltandborste och som gick sönder efter tre veckor.
VET NÅGON HUR man blir av med dessa blodiglar? Polisanmälan? KO? eller …..
juni 9, 2011 at 3:26 e m. Direktlänk.
camilla svarade:
Har samma problem som er…en tandborste dom gick sönder direkt…fick då ingen ny men nya borstar trillade in förra veckan trots att jag per mail och brev sagt upp mitt abonnemang
vad gör man nu???
juni 20, 2011 at 11:22 f m. Direktlänk.
Gunilla svarade:
Jag har också ”fastnat” trots att jag sa upp mig direkt för 1 år sedan. Dessutom måste man separat säga upp en försäkring som annars också kostar och faktureras. Jag har förutom tidigare försök som jag tyvärr inte fick någon skriftlig bekräftelse på även nu sagt upp mig via ”minasidor”. Får se om det funkar bättre.
Rekommenderar att ni försöker hålla ut och envisas, se till att komma fram telefonvägen. Jag har varit för mesig.
juni 23, 2011 at 9:47 f m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Jag har sagt upp mitt avtal med dentally men det kommer borstar som inte fungerar på den tandborste jag har fått, som slutade fungera efter en vecka Men det var en mail adress med i pkt som om jag ville ha kontakt jag kollade mail adressen men den går inte till kundtjanst som det står bara till ett reklamblad på dentally .Jag kommer inte att betala ett öre för detta ,det sitter någon pinne i mitten på borsten fan vet ?
juni 23, 2011 at 10:20 e m. Direktlänk.
Anonym svarade:
är jag den enda nöjda kunden? jag har två st dentaly och har haft dem i ett halvår, samma dag som jag köpte dem så gick ja till affären och kollade upp priserna och dom finns mycket riktigt för 1200 kr där. Ni ljuger ni alla?
juli 3, 2011 at 6:41 e m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Du är inte den enda kan jag lova dig. Jag fick erbjudantet av Dentally för ett år sen och skaffade mig en borste av dem. Det har inte vart ett enda problem med dem och jag har fått alla mina tandborsthuvuden, och jag har fått dem mycket billigare än om jag hade köpt dem i butik. Så jag har sparat in en hel del med pengat tackvare deras refill-erbjudande.
juli 3, 2011 at 6:46 e m. Direktlänk.
Långsamma Tänkaren svarade:
Det roliga är att båda de sista kommentarerna är postade samtidigt från samma IP-adress, från Dentally själva gissar jag, med tanke på hur texten utformats.
jag skulle tyckt bättre om ifall ni kontaktat mig och postat de utlovade tandborstarna, än att ni anonymt går in med reklamlänkar.
De får stå kvar så folk ser hur ni hanterar kritik!
Ip-adressen, om nån vill kolla vart den går, ligger hos företaget RIPE i Amsterdam, och är följande:
IP: 83.252.71.224, c83-252-71-224.bredband.comhem.se
Dentally lovade kontakta mig. Om ni postar en till kommentar, var snälla och lämna ett telefonnummer eller en adress där ni kommer SVARA och fullgör sedan det ni lovat. Två tandborstar kostnadsfritt, tack!
Gör ni det, och tandborstarna funkar, lovar jag att meddela detta här!
Jag är jusst mot er om ni är jussta mot oss kunder!
juli 4, 2011 at 9:13 f m. Direktlänk.
Långsamma Tänkaren svarade:
Ännu roligare:
jag ringde precis nu för att ge Dentally en chans att ställa allt till rätta.
Vet ni vad de svarar?
”Dålig publicitet finns ju överallt..”
Nåja, hon skulle vidarebefordra min önskan om att äntligen kontaktas av dem till nån chef, som tar kontakt när de har tid…
nedräkning pågår, alltså!
juli 4, 2011 at 9:24 f m. Direktlänk.
Bettan svarade:
Jag har fått ett inkassokrav trotts att jag betalt för två eltandborstar som från början var GRATIS! Innan jag han betala kom en påminnelse med ytterligare kraftig avgift 50:- per tandborste + ränta på 9,5%. Jag betalade in det beloppet, men det räckte tydligen inte. Idag kom ett inkassokrav med ytterligare en avgift på 160:- per tandborste + ränta. Beloppet för dessa GRATIS tandborstar börjar bli mycket stora. Dentally använder sig av ett indrivar bolag vid namn Aros Kapitalförvaltning. De verkar inte speciellt seriösa. Så se upp för Dentally och Aros Kapitalförvaltning. Så just nu kostar en sådan här GRATIS tandborste 611:- som från början var gratis och kostade 399:-. Summorna ökar snabbt så se upp! Be telefonförsäljarna dra åt pepparn. Begär hemligt telefonnummer så du inte syns på nätet. Det är därifrån de rotar fram ditt nummer.
juli 5, 2011 at 6:09 e m. Direktlänk.
Berit Fransson svarade:
Här sitter en till som blivit lurad av Dentally.
.
Dumt nog, beställde jag 2 tandborstar. Fick betala dem Har fått 3 omgångar borsthuvuden. .
Trodde att min affär med företaget nu var avslutad, men så förra månaden kom nya borstar. Blev litet fundersam, men hade mycket att stå i då jag gick igenom posten, så jag lade undan dessa reffilborstar, och glömde bort dem, tills det kom en bet.påminnelse.
Stax därefter dök,det upp ett inkassobrev från Aros kapitalförvaltning.
Nu var det rejäla summor att betala.
Betalade, men var väldigt irriterad.
Idag,då jag skulle gå in på Dentallys hemsida för att säga upp abbonemanget ,så visar det sig att det finns inget sk.. ”mina sidor” ,
där man kan kontakta företaget.
De hänvisar till den adress som står på senaste fakturan, och det var ju den som jag skrev in i sökrutan på datorn..
juli 18, 2011 at 11:30 e m. Direktlänk.
Micke svarade:
Men ta erbjudandet, öppna borsten, använd den med de medföljande borsthuvudena, och använd ångerrätten på varje paket i extrahuven i prenumerationen sen! De är ju separata produkter, och har varsin egen ångerrätt och reklamationsmöjlighet.
oktober 20, 2011 at 2:32 e m. Direktlänk.
Fredrik svarade:
Jag jobbar i uppdrag av Dentally och jag hittar inget fel i det vi gör. Kunden svarar på några frågor för att vi ska kunna komma in i säljknepet, men därefter säger vi precis hur det fungerar. Man betalar sammanlagt 169:- för ett par borsthuvuden som kommer hem i postlådan varannan månad i fyra leveranser. I och med att man går med på det, får man eltandborsten Dentally WIZ helt kostnadsfritt, som man inte betalar frakten på, DOCK betalar man frakten på borsthuvudena. Eltandborsten har 2 års garanti, om den går sönder, ring in till oss och be om en ny.
Förstår inte vad det svåra är i det hela, vissa får måndagsexemplar, vissa får exemplar som fungerar en livstid.
Bara dumma personer som lyckas sätta sig i knipa, lär er att betalar era räkningar så kommer det fungera som det ska.
Vi lurar absolut inte kunden, vi säger precis vilka kostnader som tillkommer och vilka villkor i avtalsmanuset, som fungerar som ett kvitto. Om nånting ändå inte stämmer, fastän vi har läst upp det får man fan i mig skylla sig själv.
december 4, 2011 at 4:00 e m. Direktlänk.
sara svarade:
jag jobbar också med dentally och vi säger precis som det är. Postens avgift och per refill paket. Jag är toppsäljare på jobbet då ja säljer ca 20 st om dagen. Kunden vet om vad den ska betala!
januari 13, 2012 at 1:50 f m. Direktlänk.
Långsamma Tänkaren svarade:
”Kunden svarar på några frågor för att vi ska kunna komma in i säljknepet”
Exakt.
Ni utger er för att INTE vara försäljare. Med syftet att folk som inte vill ha med telefonförsäljning att göra, inte ska lägga på.
Utger man sig för att göra en undersökning är det det man ska göra, inte sälja på folk saker. Hur ska annars de forskningsprojekt och annat som behöver göra telefonintervjuer kunna få folk att ställa upp, om alla säljföretag börjar utge sig för att vara nåt annat än de är?
Och säger man att en person ska få något i ersättning (verkliga forskare får ofta skicka typ en biobiljett som ersättning för din tid), så betyder i svensk lag detta ”få” att inga andra krav kan ställas. Svarar du på frågorna, ska du få din ersättning.
Jag svarade på frågorna.
Jag väntar på min utlovade ersättning.
Enkelt, eller hur?
Skickar Dentally min ersättning för att jag svarade på frågorna har de fölt sin del av avtalet. Så länge de inte gör det är det bedrägeri ni sysslar med.
Ett löfte är ett löfte, ett muntligt avtal om ersättning för en undersökning gäller, och kostnadsfritt betyder att inga pengar skall betalas.
Superenkelt.
december 4, 2011 at 7:04 e m. Direktlänk.
Långsamma Tänkaren svarade:
Förresten, Fredrik, om du har ert säljmanus vill jag oerhört gärna se texten för delen då ni utlovar den kostnadsfria tandborsten, eftersom er chef hävdar att det måste vara ett misstag.
Och skyller på säljbolaget.
Om texten fortfarande är densamma vore det kul att höra chefernas uppfattning?
december 4, 2011 at 7:07 e m. Direktlänk.
Fredrik svarade:
Jag har aldrig nämnt någon undersökning, jag har aldrig nämnt ordet ”gratis” du syftar till. Allt jag har berättat för kunden går efter svensk lag och jag har all rätt att säga det jag säger. När jag använder ordet *kostnadsfritt* så kan det tillkomma utgifter i framtiden, vilket jag ändå informerar kunden.
Jag utger mig inte för att vara försäljare, inte heller att jag genomför en kundundersökning. Det du argumentar om håller inte, så sluta lek att du är nån mästare på hur sånt här ska gå till. Jag lurar ingen och jag sitter inte på min arbetsplats och försöker lura folk på en eltandborste.
Kunden kan välja att inte få hem den, eller inte, vi använder bara frågorna bara för att kunna sälja in produkten, därefter får kunden välja själv om han/hon vill ha den eller inte.
Simple as that.
december 13, 2011 at 7:19 e m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Hej!
Dessutom är deras tandborstar av usel kvalitet. Min funkade ungefär som en Brauntandborste som precis håller på att få slut på batterier. Dessutom gick laddningskontakten sönder efter första laddningen..
Har reklamerat den till dem med lov om att få pengar tillbaka. Lär inte få några pengar för de påstår sig inte hitta den tandborste jag skickat…
december 14, 2011 at 4:12 e m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Anonym:
Underbart Sara! (Det står i alla fall Sara på IP-adressen)
Om du skickar ditt telefonnummer till mig på adressen sm0rcx2 at gmail punkt com, så får du mitt telefonnummer!
Då kan du ringa mig, se till att samtalet spelas in, och skicka mig kopian på det, så har vi löst problemet och jag är nöjd.
Jag kommer så småningom plocka bort adressen härifrån för att slippa spam, man den finns kvar tills du hinner svara!
Tack!!!
januari 13, 2012 at 1:52 e m. Direktlänk.
Norrlänning svarade:
Nyss har jag blivit uppringd av Dentally, eftersom jag är tänkt att byta ut min tandborste så blev jag glad. Sen när hon snakckade lom refilltandborstar så tänkte jag att jag måste ju ändå byta bortsthuvuden ibland. Så började hon läsa upp och säger att två tandborstar. – Nehj ,stop p säger jag. En räcker för det blir ju pengar för borsthuvuden också.
Dåkommer jag på min bror som precis gjort illa handen. Tänker att jag ska ge honom en. Så jag min idiot ber henne att ändra till två tandborstar.
Så ska hon ha mitt personnummer.Varför säger jag. Joså hon vet att det säkert är jag som bor på den adressen.Hur dum får man vara? Dunderlurad är jag. Kommer nu att ringa upp och prova att makulera.
för nu när jag gick ut på nätet så har jag fått klart för mig att tandborstarna är bara skit.
januari 17, 2012 at 9:45 e m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Dentally lurar folk, just nu är de ute i Jönköping, erbjuder el tandborste för 0kr samtidigt så skriver man under ett avtal som är vilseledande,och oklart formulerat . De vill ha bara legitimation och gör kreditupplysnning utan att informera först.
februari 7, 2012 at 11:58 e m. Direktlänk.
Åsa Söderström svarade:
Fick en eltandborste av Dentally i ett köpcentrum och skrev mina personuppgifter. Dumt nog glömde jag att begära en kopia av handlingen. Nu skickar företaget utbytesborstar och påstår att jag har åtagit mig att köpa sex refillpaket utan returrätt. Det ska bli intressant att se hur de reagerar när jag bestrider deras krav och returnerar grejerna. De kanske har fyllt i fler kryss på mitt papper i efterhand. I så fall är de rena bedragare.
februari 15, 2012 at 9:53 f m. Direktlänk.
Anonym svarade:
I was fooled by the salesman from Dentally today. As I can not read or speak swedish, they told me it is just an investigation, just sign your name and take the toothbrushes away. after I signed, they quickly filled all the markers. I suddenly understand I was cheated. I have not opened the box and have not even touched the box. I will call policy next morning, and I hope the camera in the mall may help me. Good luck!
februari 16, 2012 at 3:04 f m. Direktlänk.
Anonym svarade:
Har nu tillbringat förmiddagen med att ringa både Dentally o Aros Kapital AB men inget svar någonstans?? Köpte en eltandborste 0:- via nätet. Betalt 2 omgångar med borsthuvuden 133:- vardera samt sagt upp 30/11-11.
Så i febr i år kommer det en ny omgång borstar som jag skickat till baks efter samtal (fick ett frisvar.nr). Trodde att det var OK med det, men icke.
Efter ca 10 dagar fick jag en betalningspåminnelse. Ringde igen, dom skulle makulera denna. Trodde att nu var det väl OK men inte denna gången heller.
Idag kom det ett Inkassokrav på dessa borsthuvuden på 343,88 som jag över huvudtaget inte best??
Som sagt inget svar…….
Har oxå fått skicka tillbaks 2st tandborstar för dom slutat fungera…jag verkar ju inte vara den enda som haft problem??
Skall nu skicka mail till både Dentally o Aros Kapital för det är väl lönlöst att försöka gå in på deras hemsidor….får väl hoppas att mail-adresserna stämmer iafall….
februari 21, 2012 at 2:12 e m. Direktlänk.
Maléne Samuelsson svarade:
Jag blev uppringd av företaget nu, verkade mycket skumt, Tur att jag inte tackade ja till något. Nu i efterhand hade jag velat säga att jag låtit dra ut alla mina tänder och suger i mig puré, för att det är för dyrt med både tandvård o mat. (Haha)
mars 5, 2012 at 7:07 e m. Direktlänk.
Zoran svarade:
Vet någon om vitadental.se jobbar på samma sätt? De ringer hela tiden och påstår att eltandbörstarna(1 huvud per paket) är grattis och man binder sig inte på något avtal. Kanske det med avtalet kommer sen, jag pratar med de i telefon minst 10 min alltid men har alldrig sagt ja…
Lite skumt med företag som inte ens har adress!
mars 22, 2012 at 7:18 e m. Direktlänk.
ringring svarade:
Jag föreslår att ni ringer VD Jonathan Adam Scherl och pratar med honom om det? Han gillar ju att ringa folk på mobilen och har säkert inget emot att ni ringer tillbaka 070-323 74 63 är hans nummer.
Andra beslutsfattare inom företag är
Nicklas Gustafsson, styrelseledamot, 08-437 442 66
Thom Lunberg, styrelseledamot med t.nr. 073-390 77 77
Per Fredrik Tengblad som är styrelseledamot, hans nummer är 072-231 09 29.
Erik Forsberg, troligen styrelseledamot 076-855 95 90.
Thomas Daae (revisor på företaget?) vars hemnummer är 08-98 56 72.
Ingen av dem borde ha något emot att bli störda med tanke på vilken verksamhet de bedriver.
april 4, 2012 at 7:42 e m. Direktlänk.
Anders Karlbom svarade:
Varför tar Dentally kredituppkysning av den de ger eltandborste till. Man säger inget att man skall ta kreditupplysning.
Anders Km
april 16, 2012 at 10:39 f m. Direktlänk.
limd svarade:
KO ålägger Dentally Nordic AB att:
• lämna klar och begriplig information om ångerrätten vid marknadsföring av eltandborstar, tandborsthuvuden och så kallade trygghetsskydd.
• vid marknadsföring av tjänsten trygghetsskydd lämna information på ett klart och begripligt sätt om tjänstens innehåll och att det är fråga om fristående avtal som innebär ytterligare kostnader för konsumenten.
Föreläggandet är förenat med ett vite på 500 000 kronor.
maj 24, 2012 at 11:47 f m. Direktlänk.
Will svarade:
Har åkt på det här nu har jag märkt, inte fått första fakturan. sitter bara och väntar på att den ska komma, el tandborstarna är helt värdelösa och jag känner mig riktigt lurad. Vad kan jag göra för att slippa betala för detta bedrägeri?
maj 28, 2012 at 11:40 e m. Direktlänk.